Ten tekst powstał specjalnie po to by przybliżyć urządzenie jakim jest bujak na sprężynie dla dzieci. Z tekstu dowiesz się czym jest to urządzenie i z czego się składa, jakie jest jego zastosowanie oraz możliwości konfiguracji, a także jakie korzyści bujak ogrodowy przynosi inwestorom jak i dzieciom. Zapraszamy do krótkiej lektury!
Co to jest bujak sprężynowy dla dzieci?
Huśtanie, kręcenie, ślizganie, wspinanie, bujanie. Place zabaw oferują całe spektrum możliwości zabawy i rodzajów aktywności fizycznej dla dzieci w każdym wieku. Opisanie każdej z wyżej wymienionych to tak naprawdę materiał na odrębny artykuł, tak więc dzisiaj skupimy się na ostatniej, czyli na bujaniu, a ściślej mówiąc na urządzeniach, które do tego służą.
Współczesne bujaki na placach zabaw to trochę takie odpowiedniki koników na biegunach. Zasadnicza różnica polega na tym, że całe urządzenie i zasada jego działania opiera się na sprężynie. Każdy z nas wie jak działa sprężyna, tak więc wykorzystanie jej właściwości do celów zabawowych stało się na tyle oczywiste, że obecnie bujaki na sprężynie stały się nieodłącznym elementem prawie każdego placu zabaw. Cieszą się zainteresowaniem zwłaszcza tych najmłodszych. No bo które dziecko nie chciałoby przejechać się na swoim ulubionym kolorowym zwierzaku czy innym stworzeniu, np. ze świata bajek? Tutaj wyobraźnia projektantów nie zna granic.
Bujak na sprężynie na plac zabaw - z czego się składa?
Jak w przypadku większości urządzeń zabawowych, które znajdziemy nowoczesnym placu zabaw, bujaki występują w praktycznie nieskończonej ilości kombinacji kolorystycznych i wykonane mogą być z różnego rodzaju materiałów. Oczywiście, muszą być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, żeby bezwzględnie spełniać wymagania normy bezpieczeństwa. Zestaw składa się z:
- kotwy (elementu wymagającego trwałego związania z podłożem)
- sprężyny
- części zabawowej, pełniącej rolę siedziska, zapewniającej komfortowy chwyt i nadającej bujakowi finalnego kształtu i funkcji, w zależności od zamysłu projektanta
- niezbędnych elementów łączących (cybanty, nakrętki i zabezpieczenia przeciw zakleszczeniom)

Kotwa - bujak na plac zabaw musi mieć solidną podstawę
Zakotwienie bujaka może odbywać się w dwojaki sposób – poprzez kotwę na beton lub gruntową. Kotwa na beton jest niska i płaska, wymaga jedynie przykręcenia na stałe do równego podłoża. Kotwy na beton stosuje się najczęściej w projektach realizowanych na gotowym betonowym podłożu, przewidujących zastosowanie bezpiecznych nawierzchni gumowych.
Kotwa gruntowa natomiast, wymaga osadzenia w gruncie, zazwyczaj przy użyciu betonu (chyba że kształt kotwy i rodzaj gruntu gwarantują wystarczającą stabilność bez użycia betonu). Mają zwykle zastosowanie w projektach, które jako powierzchnię bezpieczną przewidują np. piasek, darń czy zrębki drewniane.
Sprężyna - czyli jak wprawić w ruch bujak ogrodowy
Sprężyna, czyli kolejny istotny element bujaka, dzięki któremu możliwy jest jego ruch we wszystkich kierunkach, wykonana jest z odpowiedniego rodzaju stali i poddawana testom wytrzymałościowym. Dzięki obróbce cieplnej posiada odpowiednią elastyczność, wysoką wytrzymałość na rozciąganie oraz zdolność powrotu do pierwotnego kształtu po odkształceniu. Musi być dostosowana do konkretnego bujaka pod względem średnicy i nośności. Żeby zapewnić ochronę antykorozyjną, sprężyny stosowane na placach zabaw maluje się proszkowo. Sprężyny RECCREO do bujaków dostępne są niemalże we wszystkich kolorach z palety RAL, a dodatkowo, w celu zwiększenia ochrony antykorozyjnej, są wstępnie powlekane podkładem cynkowym.
Sprężyny występują w różnych średnicach, dlatego spokojnie można dobrać rozmiar sprężyny pod rozmiar siedziska i potencjalnego obciążenia. Inna będzie pod bujak ogrodowy pojedynczy, a inna pod podwójny.
Sprężyna koniecznie powinna być wyposażona w system przeciw zakleszczeniom. Pozwoli to dzieciom zachować wszystkie palce, a inwestorom czas i pieniądze, poświęcone na odszkodowania.
Piesek, panda, dinozaur - jakie siedzisko na bujak sprężynowy wybrać?
Część zabawowa bujaka może przybierać kształt zwierzątka, rośliny, postaci z bajki, pojazdu. W zależności od zamysłu projektanta, może dać możliwość zabawy zarówno jednemu, jak i kilku dzieciom. Możliwość użycia różnego rodzaju materiałów (metal, tworzywa sztuczne jak HDPE czy HPL, drewno) sprawia, że na rynku znajdziemy wiele bujaków, często wykorzystujących różne ich kombinacje. To samo dotyczy kolorystyki, którą można dopasować w zależności od potrzeb projektu, czy indywidualnych preferencji.
Ekologiczny plac zabaw - bujak drewniany
Aktualnie, coraz większym powodzeniem cieszą się place zabaw z drewna naturalnego. Tutaj, w temacie bujaków, obok prostych rozwiązań wykorzystujących np. tylko zgrabny kawałek belki i zwykły uchwyt ze stali nierdzewnej, znajdziemy istne dzieła sztuki w postaci figurek i rzeźb. Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów i rynkowym trendom, obok standardowej gamy bujaków z HDPE, w RECCREO oferujemy system mocowania do bujaka – gotowy zestaw składający się z kotwy, sprężyny i adaptera do części zabawowej, czyli w zasadzie stanowiący całą część nośną urządzenia.
Daje on możliwość stworzenia bujaka według własnej wizji, bez konieczności budowania go od podstaw. Dostępna jest wersja zarówno z kotwą gruntową jak i na beton oraz z dwoma rodzajami adapterów do części zabawowej. Ponadto, dostępny jest również kompatybilny z resztą zestawu podnóżek ze stali nierdzewnej. Co ważne dla monterów i inwestorów zestaw spełnia wszystkie wymagania normy EN 1176. Jak ważne jest wykonanie placu zabaw zgodnie z przepisami i normami dowiesz się TUTAJ

Niedrogie uzupełnienie wyposażenia placów zabaw
Bujaki to proste urządzenia, a zabawa na nich nie wymaga większego trudu czy umiejętności od dziecka. I choć dorosłym takie bujanie wydaje się na dłuższą metę nudne, to tak naprawdę dla dziecka może być ciekawym i odkrywczym doświadczeniem ze świata fizyki. Balansowanie własnym ciałem i koordynacja równowagi, przy jednoczesnym wysiłku związanym z koniecznością utrzymania się na urządzeniu, to dobry trening zarówno dla ciała jak i umysłu dziecka.
A jaką korzyść ma z tego producent placu zabaw?
Z punktu widzenia inwestora bujak sprężynowy to doskonałe uzupełnienie wyposażenia na publicznym placu zabaw. Zajmuje mało miejsca ze względu na stosunkowo niewielką strefę bezpieczną wynoszącą mniej niż 7 m2. Również cena w porównaniu z innymi urządzeniami na plac zabaw jest dość niska, zwłaszcza w kontekście dużej inwestycji jaką jest publiczny plac zabaw. Jeśli dołoży się do tego szerokie możliwości indywidualnej konfiguracji inwestor otrzymuje doskonały produkt na niewielkie place zabaw albo do zwiększenia atrakcyjności tych większych projektów. Jeśli budujesz publiczny plac zabaw to np. bujak sprężynowy dla przedszkoli i szkół podstawowych powinien być punktem obowiązkowym!