Konfiguracja karuzel - jak zbudować karuzelę z możliwością rozbudowy?

Tradycyjny plac zabaw posiada różne, typowe urządzenia zabawowe. Wielu inwestorów nie wie czym kierować się przy wyborze i jak znaleźć odpowiednie elementy placu zabaw. Główne aspekty, które trzeba wziąć pod uwagę, to jakość, zgodność z normami, a w pewnym stopniu też cena. My chcemy zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię - modułowość urządzeń, a co za tym idzie możliwa modernizacja placu zabaw i jego rozbudowa. W tym tekście skupimy się na karuzelach jako przykładzie jak można skonfigurować urządzenie pod indywidualne potrzeby. Poruszymy także temat jak ważna jest naprawa placu zabaw i dostęp do części zamiennych.

Klasyczne wyposażenie placów zabaw. Co to jest karuzela tarczowa?

Na początek szybkie wprowadzenie w temat. Karuzele tarczowe na placach zabaw to popularne urządzenia, zapewniające dzieciom atrakcyjną zabawę, jednocześnie oferując różnorodne korzyści: rozwój równowagi, koordynacji, umiejętności współpracy w grupie. Zbudowane są zwykle z platformy, na której dzieci mogą stać, siedzieć lub trzymać się poręczy. Karuzele napędza się mechanicznie – najczęściej poprzez obracanie ręczne lub przy pomocy opiekunów znajdujących się poza urządzeniem.

Urządzenia na publiczny plac zabaw dla dzieci - karuzela: klasyka i nowoczesność

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów karuzel. Czasem jednak zdarza się, że ciężko jest dopasować się do wizji projektanta bądź założeń konserwatorów zabytków. Nie każdy jednak wie, że nasz zespół konstruktorów opracował serię karuzel przeznaczonych do własnej aranżacji. Stworzona została rama (podstawa) karuzeli do podłogi oparta na wytrzymałym mechanizmie obrotowym i ocynkowanej konstrukcji. Całe urządzenie (słup obrotowy/mechanizm i rama) zostało przetestowane przez TUV i uzyskało certyfikat, co świadczy o wysokich standardach produktu. Urządzenie jest w stanie utrzymać nawet 500 kg (pomiar obciążenia punktowego).

Jak zbudować karuzelę na plac zabaw?

Projektując tę podstawę wraz wszystkimi przeznaczonymi do niej modułami postawiliśmy na maksymalne uproszczenie procesu montażu. Doświadczona ekipa postawi konstrukcję szybko i sprawnie. Ważne, żeby monterzy mieli wprawę, ponieważ nawet najlepsze urządzenie źle zamontowane zmieni bezpieczny plac zabaw w groźną pułapkę. Poniżej prezentujemy podstawowe moduły do konfiguracji karuzeli.

Karuzela tarczowa na podstawie 1200 mm

Dwa dostępne rodzaje podłogi: aluminiowa lub płyta HPL. Wykończenie w wersji ze stali nierdzewnej bądź wersja malowana proszkowo (kolory z palety RAL)

Karuzela tarczowa na podstawie 1500 mm

Dwa dostępne rodzaje podłogi: aluminiowa lub płyta HPL. Wykończenie w wersji ze stali nierdzewnej bądź wersja malowana proszkowo (kolory z palety RAL)

Konstrukcja karuzeli pod zabudowę drewnianą

Konstrukcja pod zabudowę drewnianą występuje w średnicy 1500 mm. Można zastosować do niej górne elementy z naszej oferty lub według własnego projektu. Drewniane lub metalowe. Przykładowe opcje konfiguracji to:

  • typu "Pająk"
  • z siedziskami (5 sztuk), pełną barierką i kierownicą
  • z dużym siedziskiem, otwartą barierką i kierownicą
  • z dużym siedziskiem, pełną barierką i kierownicą

Karuzele słupowe - "Twister"

Niewielka karuzela składająca się z słupa i obrotowego dysku. Dwie wersje wykończenia - stal nierdzewna lub malowanie proszkowe. W związku z tym, że to mniejsze, prostsze konstrukcje możliwości konfiguracji jest także mniej. Występują w wersjach:

Słupek rotacyjny, czyli fundament i serce karuzeli

Kolejnym rozwiązaniem, które daje wiele możliwości konfiguracji są słupki rotacyjne wykonane z rury fi 133 mm, ocynkowane ogniowo. Znajduje się w nich mechanizm, na którym obraca się podstawa karuzeli oraz kotwa do zabetonowania stanowiąca solidny fundament całego urządzenia. Słupek rotacyjny występuje w trzech wersjach przeznaczonych do różnych platform: 

Przedstawione urządzenia dają wiele możliwość dowolnej zabudowy karuzeli, na przykład umieszczenie na środku drewnianej rzeźby lub innej konstrukcji.  

Jakie normy muszą spełniać urządzenia na plac zabaw?

Karuzele, mimo że oferują dużo radości, mogą również wiązać się z pewnym ryzykiem. Z tego powodu projektowanie i użytkowanie karuzel na placach zabaw musi być zgodne z normami bezpieczeństwa, a kadra projektantów szczegółowo zaznajomiona z normą PN-EN 1176.

Jeśli twoim zadaniem jest stworzyć bezpieczny plac zabaw w przestrzeni publicznej nie ryzykuj i zawsze wybieraj producenta wyspecjalizowanego w normie PN-EN 1176. Po pierwsze otrzymasz produkt wysokiej jakości, a po drugie oszczędzisz sobie potencjalnych problemów i dodatkowych wydatków. Więcej na temat założeń normy przeczytasz TUTAJ

Projektowanie placów zabaw - jak wybrać odpowiednie wyposażenie i urządzenia?

Karuzele muszą przede wszystkim posiadać stabilną konstrukcję i być solidnie zamocowane w ziemi, aby zapobiec ich przewróceniu. Konstrukcja powinna być wykonana z materiałów odpornych na uszkodzenia, korozję, a także bezpiecznych w kontakcie z dziećmi (np. brak ostrych krawędzi, stosowanie materiałów antypoślizgowych).

Mechanizm powinien być tak skonstruowany, aby konstrukcja urządzenia nie obracała się z nadmierną prędkością, co mogłoby prowadzić do upadków i kontuzji. Karuzele powinny być projektowane z uwzględnieniem odpowiedniego wieku dzieci, aby uniknąć przeciążenia urządzenia. 

Układ placu zabaw powinien uwzględniać tzw. strefy bezpieczne. Co to jest? Są to bezpieczne przestrzenie, które otaczają wolnostojące urządzenia na plac zabaw. Ich celem jest głównie brak możliwości interakcji pomiędzy poszczególnymi urządzeniami, a tym samym uniknięcie zderzeń i wypadków.

Konserwacja i naprawy

Przestrzenie publiczne jak np. szkolny lub miejski plac zabaw trzeba urządzać rozsądnie. Trwałość urządzeń jest ważna, ale nie oszukujmy się - przy intensywnej eksploatacji pytanie nie brzmi czy, a kiedy dany element placu zabaw będzie wymagał naprawy lub wymiany. Dlatego już na etapie planowania szukajcie producentów zapewniających dostęp do części zamiennych i opcje modernizacji.

Regularna konserwacja i kontrola placów zabaw to kolejny istotny punkt administrowania tego typu przestrzenią. Przedłuża ona trwałość urządzeń oraz zapewnia ich prawidłowe funkcjonowanie. W przypadku karuzeli trzeba sprawdzać stan powierzchni oraz ewentualne luzy na śrubach, a także mechanizm - czy wszystko kręci się prawidłowo, bez tarć i zgrzytów.

Właściwy wybór wyposażenia placu zabaw - dlaczego jest tak ważne?

Podsumowując, karuzele na placach zabaw, jeśli są odpowiednio zaprojektowane, zamontowane i używane, staną się źródłem wspaniałej zabawy, rozwoju i radości dla dzieci. Dla inwestora dobrze wybrany model od sprawdzonego dostawcy, to inwestycja w bezpieczeństwo i spokój. Z tego powodu decydujcie się na karuzele i inne klasyczne wyposażenie placów zabaw jak huśtawka, bujak sprężynowy, zjeżdżalnie tylko od firm, które na pierwszym miejscu stawiają jakość swoich produktów oraz zgodność z normami unijnymi. Kilkaset złotych zaoszczędzonych na urządzeniu tańszego producenta, może niestety szybko się zemścić.

Autor artykułu
Paulina Krzemionka
Regional Sales Manager

To nasza chodząca encyklopedia wiedzy technicznej. Masz jakieś pytanie odnośnie urządzeń Reccreo? Paula zna odpowiedź zanim je zadasz. Na co dzień cicha i spokojna, ale tak naprawdę kryje się w niej wulkan energii, którą musi spożytkować na siłowni i basenie. Bardzo dba o zdrową dietę. Reszta zespołu trochę mniej, więc na pewno nas wszystkich przeżyje.

Udostepnij post:
https://reccreo.com/blog/konfiguracja-karuzel---jak-zbudowac-karuzele-z-mozliwoscia-rozbudowy

http://reccreo.com/blog/konfiguracja-karuzel---jak-zbudowac-karuzele-z-mozliwoscia-rozbudowy

kontakt

Skontaktuj się z nami

Bezpośredni kontakt

Łukasz Mazurek

Regional Sales Manager

Ewa Bąk

Regional Sales Manager

Bezpośredni
kontakt

Paulina Krzemionka

Regional Sales Manager

Waldemar Drużbiak

Regional Sales Manager

Łukasz Mazurek

Regional Sales Manager

Waldemar Drużbiak

Regional Sales Manager

Korzystając z tej witryny, wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie. Zobacz naszą Politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.